ktryczny. Zastosowanie paneli jest dość szerokie, zarówno w skali przemysłowej, jak i indywidualnej. Panele słoneczne można wykorzystać do użytku prywatnego, co z punktu widzenia ekologii jest dobrym rozwiązaniem. Co prawda panele fotowoltaiczne nie zapewniają pokrycia wszystkich potrzeb na energię elektryczną w domu, a sam koszt paneli nie jest zbyt niski. Czy warto więc zainwestować w instalację paneli fotowoltaicznych w domu prywatnym? Odpowiedź zależy od wielu czynników, należy jednak pamiętać, że zakup paneli fotowoltaicznych jest jednorazowym wydatkiem na wiele lat. Koszt samych paneli powinien się zwrócić w przeciągu kilku lat od zakupu w postaci mniejszych rachunków za prąd elektryczny. Warto także zorientować się w kwestiach dofinansowania paneli fotowoltaicznych, ponieważ często są różne dotacje.
Z czego zbudowane są ogniwa fotowoltaiczne
Panele fotowoltaiczne, składające się z ogniw słonecznych, służą temu, żeby przemienić energię czerpaną z promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Aby zaszedł w ogniwach proces, który to umożliwia, muszą być one zbudowane w odpowiedni sposób z odpowiednich materiałów. Ogniwa fotowoltaiczne są produkowane z tak zwanych półprzewodników. Materiały, z których najczęściej są wykonane panele fotowoltaiczne, to między innymi krzem, german oraz selen. W zależności od danej generacji ogniw fotowoltaicznych używa się różnych materiałów, gdzie najdroższe, ale zarazem najbardziej wydajne ogniwa są produkowane z monokryształu krzemu. Z kolei tańsze w produkcji ogniwa są wykonane płytek krzemowych. Dzięki użyciu odpowiednich materiałów możliwe jest właściwe działanie paneli fotowoltaicznych. Baterie słoneczne składają się z szeregowego połączenia ogniw fotowoltaicznych. Natomiast połączone baterie słoneczne tworzą panele słoneczne. Baterie słoneczne mogą posiadać różną liczbę ogniw, w zależności od ich jakości i zastosowania.
Zastosowanie fotowoltaiki
Pojęcie fotowoltaika oznacza po prostu osobną dziedzinę nauki i techniki, która zajmuje się przetwarzaniem światła słonecznego na energię elektryczną. Ujmując to nieco inaczej, fotowoltaika oznacza wytwarzanie prądu elektrycznego z promieniowania słonecznego za pomocą zjawiska fotowoltaicznego. Fotowoltaika jest więc wykorzystywana w gałęzi przemysłu zwanej energetyką słoneczną, która zajmuje się przetwarzaniem promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Fotowoltaika jest także wykorzystywana w produkcji oraz ulepszaniu paneli fotowoltaicznych. Ta dziedzina nauki znajduje zastosowanie zarówno w celach ekologicznych, jak i praktycznych. Ze względów ekologicznych fotowoltaika jest wykorzystywana tam, gdzie ekologia jest ważniejsza niż ekonomia. Jeśli zaś chodzi o kwestie praktycznego zastosowania to fotowoltaika jest używana wszędzie tam, gdzie jest dostępne promieniowanie słoneczne. Uogólniając fotowoltaika zajmuje się konstruowaniem ogniw fotowoltaicznych, które korzystając z promieniowania słonecznego zamieniają je w prąd elektryczny.